Forman ve finále Mistrovství světa U 18 s nejrychlejším časem

Jiří Forman byl od samého počátku v popředí startovního pole, čehož si také všímala i francouzská média
- 3. 10. 2010, Val d´Argenon-

O víkendu, ve dnech 1. - 3. 10.2010, proběhl poslední podnik seriálu Mistrovství světa kategorie jezdců do 18-ti let ve francouzském Val d´Argenon. V prostředí krásné přírody na nádherné trati a před početným publikem bojovali jezdci z více než 30 zemí v posledním ze tří závodů o historicky první titul Mistra světa. A podobně jako v německém Wackersdorfu a španělském Alcanizu se bylo opravdu na co koukat. Tisícovky diváků po oba závodní dny byly svědky skutečného finále těch nejlepších pilotů světa v kategorii do 18-ti let. A jediný český zástupce v poli jezdců se opravdu neztratil! Pilot stáje Československý motosport, na české technice MS Kart, Jiří Forman byl od samého počátku v popředí startovního pole, čehož si také všímala i francouzská média.

První ostrý test pozic jezdců se odehrával již v měřených volných trénincích, které prověřily schopnosti jezdců už jen tím, že jeden byl na mokru a druhý na suchu. Jestliže někdo čekal boj o první příčku mezi doposud vedoucími jezdci Finem Sunninenem a jezdcem z Velké Británie Denisem, asi byl zklamán: mokrý trénink naprosto suverénně vyhrál Jirka Forman a v tom suchém byl druhý!

Následným měřeným tréninkem i kvalifikačními jízdami Jirka prošel s přehledem a takticky postupoval do dvou nedělních semifinále jako jedenáctý. Vzhledem k tomu, že jedno semifinále se jede dle pořadí z kvalifikačních jízd a druhé v pořadí právě opačném, bylo toto umístění dobrou výchozí pozicí pro start finálové jízdy. V prvním semifinále Jirka dojel na 5. místě a ve druhé se prodral z 24. místa na startu až na 7. místo v cíli. Tyto výsledky ho pak posunuly do druhé řady startu finále a navíc časy jeho nejrychlejších kol v těchto závodech z něho rázem učinily jednoho z horkých kandidátů na vítězství!

Po odstartování finálové jízdy však došlo k nepochopitelnému zkratu doposud vedoucího jezdce šampionátu Sunninena, který startoval dvě řady za Jirkou. Vyrazil totiž vpřed s chutí co nejrychleji se dotáhnout na svého největšího soupeře Denise z Velké Británie, který startoval těsně před českým jezdcem a při tom ze zadu trefil Jirku takovým způsobem, že sobě zlomil rám a závod pro něj skončil a Jirku poslal daleko mimo trať. Po této události tak náš jezdec vyrážel do 25 kol závodu až na 34. místě daleko za svými soupeři. Začala však nevídaná stíhací jízda a Jirka se postupně propracovával kupředu, když zároveň v každém kole zajížděl lepší časy než pozdější vítěz !!! S postupujícími koly pak na svou stranu strhnul publikum a tak bylo každé předjetí dalšího jeho soupeře oznamováno bouřlivým pokřikem. V této úžasné atmosféře se Jirka dokázal probít až na 8. místo a byl v těsném závěsu za skupinkou jezdců bojujících o stupně vítězů. Po předjetí dalších dvou jezdců pouhá tři kola před cílem ho však jeden z nich v další zatáčce zasáhl, když špatně odhadl svou brzdnou dráhu, což znamenalo, že Jirka byl již podruhé mimo trať. Dokázal se opět vrátit, ale lepší umístění než 12. místo již nestihnul. Patří mu tedy alespoň prvenství za nejrychlejší čas ve finále závodu Mistrovství světa a také 4 body do celkové klasifikace. Což samo sobě je úspěchem, avšak v kontextu takto rozjetého závodu je i takový výsledek spíše zklamáním.

Nejlépe situaci asi vystihuje komentář Jirkova soupeře Huberta-Carlose Viera z Německa: "Jirka si jednoznačně zasloužil když ne vítězství, tak určitě místo na stupních vítězů. V trénincích i závodech dokázal porazit postupně všechny své soupeře a v obou semifinále i finále předváděl doslova jezdecký koncert. Motokáry jsou však kontaktní sport a bohužel nehody velmi často zmaří cestu za úspěchem. I proto já osobně asi v další své kariéře budu preferovat formule a v motokárách toto byla asi má poslední sezóna."

A jak závody hodnotí sám jezdec: "Postupně, jak jsme poznávali trať, na které jsme nikdy před tímto závodem nebyli, se nám dařilo nastavit podvozek MS Kart do takřka ideální konfigurace. Trať mi sedla i jako jezdci a výsledkem byla šance, jaká se objeví asi velice málokdy. Cítil jsem respekt soupeřů, ale neměl jsem problém kohokoliv z nich dojet a předjet. Smůla ve finále mě mrzí o to více, že si český motosport už zasloužil úspěch na mezinárodní scéně a navíc s výbornou českou technikou od firmy MS Kart. A tady jsme byli od velkého úspěch skutečné jen malinký krůček. Děkuji také svému mechanikovi Jirkovi Kahudovi za výbornou práci a jsem rozhodnut společně s ním i firmou MS Kart dokázat již v příští sezoně, že do světové špičky patříme!"

Video ze závodů v Argenonu je na http://www.cikfia.tv/argenton/bestof.php?action=bestof&catbestof=1&categorie=2.

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto