Velké finále ve Wackersdorfu

Jiří Forman v jednom ze soubojů v závodech Rotax Euro Challenge
- 13. 5. 2012, Wackersdorf -

Začátek dnešního představení na Rotax Eurochallenge 2012 obstaraly opravné jízdy v kategoriích Juniors a Seniors, ve kterých jsme měli celkem 6 zástupců. A ještě tzv. závod útěchy, kde byl také náš zástupce. Jediný Čech, Jiří Forman, postoupil přímo ze včerejšího síta kvalifikačních jízd, a to navíc na skvělém 7. místě v kategorii Seniors. Ve finále jsme nakonec viděli tři Čechy a nejlepší z nich, Jiří Forman, byl 8. v Pre-final a 13. ve Final.

První se na startu Second Chance Heat představili jezdci kategorie Seniors a Česká republika zde měla dva zástupce. Petr Běžel startoval ze třetí a Petr Fulín ze sedmé řady. Oba se pochopitelně chtěli dostat mezi postupovou šestici v cíli. Po napínavých soubojích, kdy Petr Běžel klesl ze čtvrtého na šesté místo, výborně a hlavně rychle jedoucí Petr Fulín se dostal těsně za něj, nakonec cílovou pásku protínal Petr Běžel jako šestý a Petr Fulín bohužel až jako sedmý. To zpočátku znamenalo, že ve finálové části má Česká republika pouze dva piloty. Proti byl ale jeden z jezdců vpředu před našimi piloty, respektive jeho mechanici, kteří se dopustili technické chyby znamenající diskvalifikaci. Ve finále kategorie Seniors tak máme hned tři piloty. Naši jezdci v závodě Second Chance Heat kategorie Juniors už takové štěstí - a popravdě řečeno ani výkonnost - neměli a žádný z nich se do finálové části neprobojoval. Asi největší šanci přitom měl Tomáš Salva, který dobře odstartoval, jel na čtvrté pozici, ale v jedné ze zatáček si moc nadjel, jezdec za ním toho využil a když se Tomáš chtěl vrátit na svou pozici, došlo ke kolizi a bylo po závodě. V závodě útěchy pak Miroslav Kovář neprolomil smolný víkend a po vlažném výkonu skončil na posledním místě.

Za situace, kdy ani v kategorii DD2 ani Juniors neměla Česká republika své zástupce, všichni naši fanoušci sledovali hlavně Pre-final kategorie Seniors. A bylo se na co dívat. Jirka Forman odstartoval velice dobře a po celý závod se pohyboval v první desítce, pořadí se měnilo každým kolem. Dvě kola před cílem se Jirka dostal na páté místo, ale vzápětí udělal chybičku a klesl o tři místa. V takto vyrovnaných závodech stačí chvilinka nepozornosti a je to kritické. Naštěstí se Jirka vzchopil a v cíli byl na osmém místě. Velice dobře zajel i Petr Fulín, který se o své finálové účasti dozvěděl až 5 minut před startem, když on sám byl "v civilu", jezdil v místní půjčovně motokár a jeho mechanici sledovali na tribuně blížící se start "jeho" kategorie Seniors. Takže jsme viděli s velkou pravděpodobností i vložený pokus o světový rekord v přípravě jezdce i techniky do závodu. Ale povedlo se a Petr se v cíli radoval z 18. pozice. Petr Běžel si také polepšil a z poslední řady dokázal do cíle dojet jako 20.

Finálový blok zahájila kategorie DD2 a vítězství si odnesl po krásné stíhací jízdě Xen De Ruwe (BEL) před svým krajanem Mathiasem Detige (BEL) a Lucasem Orrock (GBR). Dalším představením na programu byla kategorie Juniors, kde pokračovala dominance Beneluxu, tentokrát v podání Belgičanů na dvou prvních místech v pořadí Janneau Esmeier a Sam Schippers, třetí skončil Angličan Lando Norris.

Vrcholem závodů pak bylo beze sporu finále kategorie Seniors. Bohužel pro nás ani jeden z našich tří zástupců neměl štěstí v hromadné kolizi po startu a tak všichni museli útočit ze zadních pozic. Jiří Forman se postupně propracovával vpřed, bojoval se skupinou silných jezdců, nakonec dokázal předjet několik soupeřů a v cíli z toho bylo 13. místo. Petr Běžel také bojoval a šachovnicový praporek ho odmával jako 22. Petr Fulín měl navíc poškozený podvozek a tak závod dokončil jako 32. Finále nakonec ovládli ti, kteří nebyli v hromadné kolizi a tak si první tři místa rozdělili dva Angličané v pořadí Edward Brand, Harrison Scott před třetím Švédem Philipem Morinem.

Závod sledoval také šéf MS Kart Racing Team Milan Šimák a hned po závodě zhodnotil účast svých jezdců: "Na jedné straně jsem rád, že se jasně ukázala konkurenceschopnost naší techniky, dosažené časy i umístění jak v měřeném tréninku, tak při většině závodních jízd je toho důkazem. Na druhou stranu jsem smutný z toho, že především Jirka Forman neměl tu pověstnou špetku štěstí a nestál na stupních vítězů. Za svůj přístup i výkony během celých těchto závodů by si to zcela jistě zasloužil."

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto