Vítězství s hořkou příchutí

Michal Matějovský s vozem AUDI A4 DTM během záovdů v Mostě
- 04. 08. 2012, Most -

Tomáš Kostka a Michal Matějovský obsadili první dvě místa v páteční kvalifikaci. Podvečerní sprint byl pak zkomplikován povinným handicapem pro vozy DTM. V poslední zatáčce posledního kola došlo navíc k děsivě vyhlížejícímu střetu Kostkova Audi A4 DTM a stroje Pagani Zonda, který pilotoval Antonín Herbeck. Závod byl předčasně ukončen a vyhlášeno pořadí platné dvě kola před osudným incidentem, tedy Kostka, Herbeck a Matějovský. O radosti ze zlata ale nelze mluvit, protože došlo k fatálním škodám na technice. Důležité samozřejmě je, že oba jezdci ze střetu vyvázli ve zdraví.

S dosaženým kvalifikačním časem lehce pod minutu a půl v případě Tomáše a lehce přes tuto hodnotu u Michala, panovala celkem spokojenost. "Vždycky by bylo co zlepšovat, ještě se trochu pereme s aerodynamikou předku, možná by to chtělo něco udělat se splitterem," přemýšlel Tomáš v boxech. "To já jsem celkem spokojený, rychle jsem se do ovládání DTM zase vpravil," konstatoval Michal Matějovský..

Ačkoli počasí během dne zlobilo a strhla se i průtrž mračen, sprint už se jel na suchu. Po startu pak dlouho platilo pořadí z kvalifikace, kdy třetí místo v měřeném tréninku zajel Herbeck. Situace se pak během půlhodinového závodu trochu komplikovala, když bylo nutné probíjet se vpřed přes soupeře ztrácející kolo a víc. Pořadím na špici se pak výrazněji začalo míchat v momentě, kdy oba piloti BRT museli vykonat dva povinné průjezdy boxovou uličkou. Nová pravidla si kladla za cíl závody poněkud zdramatizovat a snížit výkonovou převahu speciálů specifikace DTM. Speciálně s dramatičností to tentokrát vyšlo bohužel beze zbytku. Michal se po svém druhém průjezdu propadl na třetí příčku a Tomáš těsně na druhou za Herbecka. V posledním kole tedy bojovali do posledních metrů. V nájezdu na cílovou rovinku se v pravotočivé zatáčce Tomáš snažil podjet Herbeckovu Pagani vnitřkem. Zelenočerné monstrum vyjelo až na obrubník, vteřinu jely vozy rovně vedle sebe, ale náhle došlo k bočnímu střetu. Vůz Audi A4 DTM po kontaktu s bariérou z pneumatik a několika zběsilých otočkách zůstal stát zdemolovaný uprostřed trati, Herbeckova Zonda se také roztočila, z její zádi dokonce vyšlehly plameny a zůstala stát na trávě. Nejdůležitější byly následující sekundy, během kterých oba jezdci ze svých vraků vylezli naprosto nezraněni. Diváci ocenili i jejich okamžité gesto, kdy se vzájemně zajímali o zdravotní stav a podali si ruce. Situaci následně řešil i sbor sportovních komisařů a vyhodnotil ji jako nikým nezaviněný závodní incident."Ani z jedné strany to určitě nebyl úmysl, takové věci se v motorsportu občas stávají. Na to, jak auto vypadá zle, to kupodivu ani nebyla taková rána, ta bariéra z pneumatik to hodně ztlumila. Hlavně, že jsme oba v pořádku," vylíčil ještě osudový okamžik Tomáš Kostka.

"Upřímně řečeno, takové finále prvního závodního dne jsme nečekali. Přesněji řečeno, vidět Tomáše a Michala na podiu jsme chtěli, ale tohle vítězství má přeci jenom trochu hořkou příchuť," uzavřel dramatický pátek manažer BRT Petr Najman.

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto