Podmínky Rotax Super1 v anglickém Three Sisters na hranici regulérnosti

Jiří Forman, ilustrativní foto
- 26. 8. 2012, Manchester, Velká Británie -

Anglický šampionát Super1 v kategorii Rotax Seniors Max pokračoval svým pátým dílem na trati Three Sisters poblíž Manchesteru. Mezi startujícími ani tentokrát nechyběl český jezdec Jiří Forman startující v anglickém týmu Protrain. Bohužel prudké nárazové deště učinily ze závodů loterii, několik rozjížděk bylo zastaveno nebo překládáno. V tomto kolotoči český pilot nakonec obsadil 14. místo v závěrečné finálové jízdě.

Páteční volné tréninky ani sobotní dopoledne nevypadaly, že počasí bude hrát takovou roli. Bylo polojasno a jezdilo se převážně na suchu. V měřeném tréninku se Jiřímu Formanovi nedařilo a dokončil ho až na konci druhé desítky. "Po posledním volném tréninku jsme se rozhodli potížit převod, ale motor už to v technických pasážích neutáhl a výjezdy byly velice pomalé. V ostatních částech to bylo dobré, avšak na tomto šampionátu znamená jedna jediná desetina - a ta mi nakonec chyběla - konec nadějí na umístění mezi prvními deseti.",vysvětlil nepříliš lichotivé umístění přímo náš pilot.

První rozjížďka se jela na suchu, vyměněný motor fungoval a tak Jiří Forman dojel na 12. pozici s časem lepším než jezdci vpředu. Druhá jízda byla po startu zrušena pro silný déšť a přesunuta na druhý den. Neděle byla deštivá od rána, přesunutá rozjížďka se jela na mokru, Jiří Forman se po startu držel kolem desátého místa a v cíli byl jedenáctý. Celkově to pak znamenalo přímý postup do dvou finálových jízd a start z 9. řady do první z nich.

Finálový blok se již odehrával za slunečného počasí a tedy na suchu. Start prvního finále Jirka z vnější řady zvládl a pohyboval se zpočátku kolem 20. místa. Bohužel se však startovní pole roztáhlo, vytvořily se skupinky a tak i slušný výkon nestačil na lepší než 16. pozici v cíli. Do druhé finálové jízdy tak český jezdec startoval z 8. řady, podařilo se mu dostat se na vnitřní stranu, ale i tak se hromadné kolizi nevyhnul. Do prvního kola opět vjížděl někde kolkem 22. místa. Bojovnou jízdou a výbornými časy na jednotlivá kola se postupně propracovával vpřed a šachovnicový praporek Jiřího Formana zaznamenal na 14. pozici.

"Závody v Anglii jsou, zdá se, pro mne zakleté. Celý problém je totiž v měřených trénincích. Místní jezdci tráví na okruzích, kde se jede šampionát, doslova a do písmene každý víkend. Takže v měřáku se jim podaří minimálně jedno kolo a při neskutečné vyrovnanosti nám z toho vyjde umístění někde ve druhé desítce. V závodě pak jsem schopen čas z měřáku - na rozdíl od většiny těch, co byli o kousíček přede mnou - zopakovat skoro v každém kole, takže postupně předjíždím a pokouším se dostat co nejdále. Při defenzivním stylu jízdy většiny soupeřů, kteří si drží pozice od prvních kol, je to však nesmírně namáhavé. Co mi je pak platné, že v závodě předjíždím a mám skoro pokaždé jeden z nejrychlejších časů, když umístění za mnoho nestojí. Jedinou cestou k úspěchu je trávit na ostrovech pomalu každý víkend a testovat a testovat. To však nejde skloubit například se školou a tak uvažuji o tom, zda i příští rok pokoušet štěstí v anglickém šampionátu. Nerad se ale vzdávám, tak uvidíme.",vylíčil složitou situaci Jiří Forman.

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto