Středoevropská zóna se stala doménou českého jezdce Jiřího Formana

Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA
- 15. 09. 2013, Pachfurth, Rakousko -

Závěrečný závod série CEE Rotax Max Chalenge 2013 potvrdil letošní dominanci českého jezdce Jiřího Formana. Na první pohled jednoznačné prvenství v celé sérii ale nebylo tak jednoduché! Již v předchozím klání byla patrná snaha ztížit českému pilotovi jeho cestu za prvenstvím. Jak známo, byl tehdy penalizován za něco, čemu nikdo nerozumněl. I přes tuto penalizaci ale Jiří Forman dokázal hned v následující jízdě zvítězit a zvýšit tak svůj náskok v celkové klasifikaci. "Byli jsme přesvědčeni, že Jirka Forman po nesmyslné penalizaci ve třetím závodě jasně vzkázal, že závodit se má na trati a ne u stolu pořadatele. Byli jsme proto šokováni, když v závěrečném klání pořadatelé opět chtěli rozhodovat za jezdce a nedokázali se povznést nad fakt, že vítězí někdo jiný, než si představovali", reagoval na průběh tohoto klání šéf týmu ČESKOSLOVENSKÝ MOTORSPORT Stanislav Matějovský.

Jiří Forman startoval do prvního závodu ze třetí pozice, ale v depu zpočátku nemohl nastartovat svůj stroj a dojížděl tak startovní pole v zaváděcím okruhu. Podařilo se mu vrátit se na svou pozici až na hranici povoleného území, pořadatelé ale namísto opakování zaváděcího kola - tak, jak je tomu zvykem na všech podobných závodech všude po světě - "přidělili" našemu jezdci okamžitě penalizaci 10 vteřin a vyřadili ho prakticky z bojů o prvenství v tomto závodě. "Zpočátku jsem nemohl uvěřit, že ohlášená penalizace se skutečně týká mě a ne někoho jiného. Pak jsem si ale řekl, že budu bojovat o nejlepší umístění a v cíli uvidím.", netajil se svým překvapením Jiří Forman. I když byl náš jezdec v cíli druhý, penalizace jej odsunula hluboko do pole ostatních závodníků.

Jediný soupeř, který ještě mohl teoreticky Jiřího Formana v celkovém pořadí předstihnout, musel skončit v tomto závodě nejhůře třetí, dojel ale až na pátém místě a po penalizaci našeho pilota byl čtvrtý. A to znamenalo TITUL pro Jiřího Formana ještě před závěrečným závodem!!!

"Nakonec jsme se, po poradě v týmu, rozhodli závěrečný závod nejet, protože jsme si nemohli být jisti, že účelově nedojde k dalšímu vykonstruovanému postihu našeho pilota. Jsme hrdí na to, že jsme uspěli v soubojích na trati a podařilo se nám zvítězit i přes problémy v zákulisí. Těšíme se na účinkování Jiřího Forman na Rotax Grand Finals v americkém New Orleans, kam se tímto celkovým vítězstvím kvalifikoval.", vysvětlil majitel týmu ERT Erik Magyaricz.

Český pilot Jiří Forman tak celkově ze čtyř podniků, tedy 8 závodů, skončil 3x první, jednou druhý a 2x třetí, což znamenalo suverénní celkové prvenství v seriálu CEE Rotax Max Eurochallenge a zároveň postup na Rotax Grand Finals. To v důsledku znamená, že na těchto prestižních špičkových závodech bude poprvé v 10-tileté historii Česká republika zastoupena v kategorii Rotax Seniors zastoupena dvěma piloty! Vedle Jiřího Forman se z českého šampionátu kvalifikoval také Petr Bězel.

Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA Speedworld, Rakousko - Jiří Forman se prosadil i na posledním podniku sezóny a vybojoval si tak start ve světovém finále Rotax Grand Finals v USA

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto