TATRA Buggyra Racing Team na rally DAKAR 2014 končí

Ze sedmé etapy letošního Dakaru cestou z argentinské Salty
- 12. 1. 2014, Salta, Argentina -

V neděli 12.1.2014 se už opět závodilo, ale ani tuto etapu neabsolvoval Martin Kolomý bez potíží. Z 500 km dlouhého měřeného úseku odjel 300 km s prasklou hadicí od turba a tedy v nouzovém režimu. Po jeho předchozích technických obtížích však tento problém českého pilota neznervóznil a dokázal dojet v první desítce! PO DŮKLADNÉ ANALÝZE VŠAK VEDENÍ TÝMU SPOLU S POSÁDKOU DOŠLI K ROZHODNUTÍ UKONČIT ÚČAST V LETOŠNÍM ROČNÍKU RALLY DAKAR, BEZPEČÍ LIDÍ MÁ NEPOCHYBNĚ VĚTŠÍ PRIORITU NEŽ PŘÍPADNÝ SPORTOVNÍ ÚSPĚCH.

"Sobotní podvečer vyplnila návštěva krajanů žijících poblíž Salty. Bylo až dojemné, jak všichni včetně dětí prožívali výkony Martina Kolomého, bylo jasné, že se ze všech stali jeho věrní fanoušci. Další den pak posádky čekal 500 km dlouhý měřený úsek se startem i cílem cca 100 km od Bivaku. Spolu s Jardou Waltrem, jezdcem závodního LIAZu, který již v závodě nepokračuje, jsme se přesunuli na start, abychom auto Martina Kolomého viděli přímo v akci. A na trati se skutečně bylo na co dívat. Diváci do slova a do písmene šíleli, když se blížila Tatra 815 Buggyra! Martin Kolomý jel ostře, ale přesně. Bylo vidět, že má jednoznačně na umístění ve špičce závodního pole," informoval Miroslav Forman z posádky doprovodného novinářského vozu.

Etapa ale opět nebyla bez problémů: prasklá hadice turba Martina Kolomého dosti zpomalila a výsledné desáté místo je tak za dané situace nutno považovat za velký úspěch. Další nepříjemné zjištění čekalo na TATRA Buggyra Racing Team hned po dojezdu posádky do Bivaku. Prohlídka vozu totiž odhalila prasklý otoč pravého předního kola, který se před dnešní etapou měnil. "Po problémech s pravým předním kolem jsme museli vyměnit i otoč, protože původní kovaná otoč byla zadřená. Je to pro nás velké dilema, zda riskovat nebo zda ukončit soutěž a odstoupit...", netajil se svým zklamáním technický ředitel týmu Robin Dolejš.

Pro zvážení všech variant a vyhodnocení případných rizik plynoucích z pokračování v soutěži následovala porada celého TATRA Buggyra Racing Teamu. "Probrali jsme a zhodnotili všechny varianty a tým dospěl ke konečnému rozhodnutí nepouštět se do zbytečných rizik jen z důvodu dílčích úspěchů v druhé polovině závodu. Byla použita inovativní řešení brždění přední nápravy, která se osvědčila. Bohužel se ukázalo, že na několika místech přední nápravy se objevily mikropraskliny, které mohou být rizikem pro posádku v případě pokračování v závodě. Tento ročník byl již předem označen jako sbírání zkušeností… Nyní je tak potřeba vše v klidu vyhodnotit s cílem úspěchu na dalších závodech. Dík patří všem lidem z Tatry a dalším partnerům za fantastickou podporu," informoval o konečném rozhodnutí týmu Martin Kolomý.

Zítra čeká posádky etapa do chilské Calamy, dohromady 823 km, z toho 302 km měřeného úseku. Náš novinářský doprovodný vůz i speciál Tatra 815 Buggyra se budou přesouvat po trase dlouhé 605 km. Obě cesty budou překonávat výšku 5.000 m.n.m. a všechny účastníky pak čeká putování po území Chile a návrat domů. Takže nezbývá, než říci: "Loučíme se s Tebou Argentino, děkujeme za pohostinnost a hlavně množství nadšených a spontánních diváků podél celé trasy závodu. A doufáme, že příští rok nám ukážeš ještě příznivější tvář."

Další informace naleznete také na stránkách www.buggyra.com,
(Z Argentiny Miroslav Forman).

7. etapa Rally DAKAR 2014 7. etapa Rally DAKAR 2014 7. etapa Rally DAKAR 2014 7. etapa Rally DAKAR 2014

Příští závody

Media foto