DAKAR 2014 jel i skákal k moři

Posádky spouštěly do cíle další etapy po duně, na které dosahovaly skoků úctyhodné délky
- 14. 1. 2014, Calama/Iquique, Chile -

V uterý připravili pořadatelé pro piloty 459 km cesty z vnitrozemí Chile k pacifickému pobřeží, převážně po trase měřeného úseku. V samém finále těsně před cílem etapy posádky čekal sjezd z obrovské duny a bylo se na co dívat. Rozhodli jsme se hodnotit ne podle dosažených časů, ale podle délky skoku: vyhrál jednoznačně americký jezdec Robby Gordon, který se svým Hummerem letěl snad 20 m. Škoda, že už nejede Martin Kolomý, který na tomto úseku v minulých ročnících předváděl skoky ještě šílenější, navíc s truckem.

Odjezd do dnešního přesunu jsme zpestřili focením Tatry 815 Buggyra s jedním z největších nákladních aut na světě Komatsu, vedle kterého truck Martina Kolomého vypadal jako malý model. Tato spontánní akce ale přilákala množství diváků, což jen dokazuje Martinovu popularitu během závodu.

Cesta z vnitrozemí ale byla tentokráte spíše nudná. Většinou vedla podél pobřeží, ve zpočátku zajímavé, ale posléze stále stejné, scenérii skalního masivu roubeného modrou oblohou. Po příjezdu k Bivaku jsme hned zamířili pod dunu, po které se posádky spouštěly do cíle dnešní etapy. "Při focení mi v mysli vyvstanula památná věta z, dnes již legendárního, filmu Anděl na horách -skáču dobře, skáču rád - zde ale, na rozdíl od zmíněného filmu, někteří jezdci dokazovali její pravdivost. Ve vzduchu se ocitali jak auta, tak kamiony, někteří si tento sjezd přímo užívali," říká Miroslav Forman z novinářského doprovodného vozu TATRA Buggyra Racing Teamu, který také pořídil ony úchvatné fotografie skoků na dunách…

Po tomto představení, později v Bivaku, který byl situován přímo na pobřeží v písečných dunách Martin Kolomý zalitoval, že letos si tento úsek neprojel: "Škoda, že se nemůžeme zúčastnit tohoto sjezdu z duny, těšili jsme se na to a myslím, že v minulosti jsme diváky svými skoky pobavili. Ale jistě si zde zajezdíme za rok, jestliže pořadatelé tento úsek nezmění." Na Martina navázal další český pilot, který už v závodě také nepokračuje, Jarda Waltr: "Vloni jsem do toho šel hlava nehlava a užil jsem si to náramně, letos se můžu na své soupeře jen dívat." No, ale to by nebyli čeští závodníci, aby slovo nedalo slovo a výsledkem možná bude přátelský souboj těchto dvou posádek mimo soutěž Rally Dakar.

Další informace naleznete také na stránkách www.buggyra.com,
(Z Chile Miroslav Forman).

8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique 8. etapa Rally DAKAR 2014, Calama/Iquique

Příští závody

Media foto