Dakar 2014 skončil, Dakar 2015 začíná

TATRA Racing Team se loučí s Rally Dakar 2014
- 19. 1. 2014, Santiago, Chile -

Včera v podvečer skončily letošní souboje na Rally Dakar 2014. Byl to ročník velice těžký, ne-li nejtěžší v historii, určitě se jelo nejrychleji od samého počátku, výsledky byly z jedné strany velice těsné (boj o vítězství ve všech kategoriích), z druhé strany odstupy narůstaly do mnoha hodin (umístění v první desítce). Z pohledu TATRA Buggyra Racing Team to byl ročník sbírání zkušeností, ročník vědomí, že jezdec i technika soupěří s absolutní špičkou v rychlosti, ale také ročník, kdy jasně vyplynulo, že bez spolehlivé a vyzkoušené techniky a špičkového zázemí lze uspět jen s extrémní dávkou štěstí. Toto vše, spolu se zkušenostmi z jiných motoristických klání a samozřejmě bonitou týmu, dává jasné šance na úspěch v příštím roce. Je ale zapotřebí na této šanci začít pracovat ihned, bez zbytečných odkladů!

Včerejší přesun z La Sereny do Valparaísa byl už poklidnou záležitostí. V posledním Bivaku se jen čekalo, jak dopadnou jednotlivé kategorie, balilo se, technika se připravovala na transfer do přístavu. O to více času bylo na setřídění množství osobních zkušeností, poznání a dojmů. Samozřejmě s cílem připravit se na příští rořník Rally Dakar co možná nejlépe a nejzodpovědněji.

Optimistické je vědomí, že posádka Martin Kolomý, René a David Kilianovi je velice dobrá, má na to, aby se pohybovala zcela na špici závodního pole. Nechybí jim erudice, odhodlání ani zkušenosti. Také základ konceptu soutěžního trucku Tatra 815 Buggyra je konkurenceschopný, ukázalo se ale, že není dost dobře možné závodit s technikou, která byla dokončována v časovém stresu a která není dostatečné otestována. Bohužel ale jiná cesta nebyla, muselo se do tohoto rizika jít, ale od počátku bylo jasně řečeno, že při troše štěstí lze sice uspět, nicméně reálné bude sbírat hlavně zkušenosti pro další ročník.

O tom, že jasně převažoval realistický pohled, svědčí i jednoznačně zodpovědné rozhodnutí o ukončení letošní účasti v soutěži těsně po její polovině. Jednak bylo jasné, čím jsou opakující se potíže s přední nápravou způsobovány (a tedy získána potřebná data) a jednak možná rizika s recidivou problémů mohla být v dalších etapách nebezpečná pro celou posádku.

Když jsem před několika měsíci dostal pozvání na letošní Rally Dakar, neměl jsem sebemenší představu, jen jsem tuto monstrózní akci vnímal prostřednictvím médií. Stějně jako milióny dalších lidí po celém světě. Po osobní zkušenosti mohu říci:
- že jsem nadšený atmosférou
- že jsem netušil, kolik lidí se na akci podílí
- že se skláním před výkony pilotů, mechaniků i doprovodu
- že smekám před marketingovou silou celé akce
- že je to obrovská výzva
- že jsem pochopil výrok: "Na Dakar už buď nikdy nepřijedeš, nebo od této chvíle bude Dakar na dlouho součástí tvého života!"
- že tak bezprostřední (svými dopady) nástroj pro propagaci České republiky se jen tak nevidí.

Takže uvídíme, těším se na jednání po několika týdnech v Česku, s odstupem vyhodnotíme všechny získané poznatky a věřím, že výsledkem bude projekt účasti na příštím ročníku Rally Dakar s jasným cílem uspět v tvrdé konkurenci.

Více informací na stránkách www.buggyra.com,
(Z Chile Miroslav Forman).

Loučení s Rally Dakar 2014 Loučení s Rally Dakar 2014 Loučení s Rally Dakar 2014 Loučení s Rally Dakar 2014

Příští závody

Media foto