Buggyra oficiálně vyjela do Dakaru

Martin Kolomý zdraví přihlížející na startu Rallye DAKAR v Argentině
- 5. 1. 2014, Rosario, Argentina -

Rallye Dakar je oficiálně zahájen. Nejslavnější dálková soutěž světa je letos opravdu velkolepá a čísla mluví za všechno. Mezi 431 závodními posádkami si brousí zuby na parádní výsledek také tým Tatra Buggyra Racing. Ta čísla skutečně vyráží dech - 431 posádek, z toho 70 kamionů, 40, čtyřkolek, 147 aut a 174 motorek. Během necelých dvou týdnů navíc piloti kamionů musí zvládnout 9188 kilometrů, z nichž je 5212 měřených. Letošní ročník pak bude přenášet více než 70 televizních kanálů ve 190 zemích světa pěti kontinentů. Není divu, že se každý chce blýsknout. Jižní Amerika je nyní pod drobnohledem. Při pátečním společenském večeru "Argentiean Night to Launch The Dakar 2014" ministr turistiky Argentiny Enrique Meyer spolu s ředitelem Dakaru Etiennem Lavignem pozvali k účasti na letošním ročníku. Na slavnosti vrcholící sobotním několikahodinovým prologem, kde byla každá z posádek představena, mělo do milionového města Rosario dorazit na 3 miliony přihlížejících. "Tady to Dakarem žije opravdu maximálně. S ním se tu koná množství doprovodných akcí a koncertů. Ne vše je ale růžové, objevují se samozřejmě i různé protesty. Jedné akci jsme byli svědky, když tu frajeři na silnici do bivaku zapálili pneumatiky," popsal atmosféru ve městě pilot vozu Tatra 815 Buggyra Martin Kolomý.

Je tedy zřejmé, že bezpečnostní opatření jsou rozsáhlá. Nic podcenit nechtějí ani pořadatelé, kteří hodlají být nekompromisní též proti prohřeškům samotných závodníků. "Budou se pravidelně i namátkově kontrolovat členové posádek na alkohol. Každý, kdo udělá jakýkoli prohřešek proti bezpečnosti, bude buď tvrdě penalizován nebo rovnou vyloučen ze soutěže. Proti takovému přístupu rozhodně nic nemám. Soutěže to jen zkvalitňuje," podotkl Martin Kolomý.

Ke startu je vše nachystáno také u posádek poháněných závodním motorem Gyrtech z dílny Buggyra. "Všechny motory jsme kontrolovali a ladili tak, aby byly stoprocentně připraveny. Ten začátek je tu vždy hodně hektický, a přestože ASO přistupuje k organizaci velmi profesionálně, panuje tu neskutečný chaos, a tak není divu, že se každý těší, až to konečně začne," popisuje připravenost posádek Bonver Dakar projektu a KM Racingu technický ředitel týmu Tatra Buggyra Racing, inženýr Robin Dolejš.

Pro Kolomého tatru program prvního závodního dne začíná deset minut před devátou hodinou tamního času (- 4 hodiny), kdy kamiony čeká nejprve výjezd z parc ferme a následně čtyřsetkilometrový přejezd. Pak přijde 180 km dlouhý měřený úsek a opět dvousetkilometrový přejezd do San Luis. V něm by posádky kamionů měly dle rozpisu být v časovém rozmezí 18:25- 20:45 tamního času, tedy zhruba kolem půlnoci českého. "Myslím, že naše reálné šance se začnou ukazovat již po prvních třech, čtyřech etapách," nastínil Martin Kolomý.

Více informací na stránkách www.buggyra.com.

Příští závody

Media foto