Jihoamerická cesta za poznáním - RALLY DAKAR 2014

Z první etapy letošního Dakaru cestou z argentinského Rosaria do San Luis
- 5. 1. 2014, Rosario/San Luis, Argentina -

První etapu Rallye Dakar mají posádky za sebou a ihned nebyla nouze o dramatické chvilky. Ty si prožil pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý, kterému dokonce začala hořet zadní pneumatika. Dvě vynucené zastávky ho nakonec připravily o průběžné šesté místo, když byl klasifikován jako dvaatřicátý.

"V neděli 5. 1. jsme usedli do našeho doprovodného vozidla auta číslo 1056 a vyrazili k cíli etapy. První desítky km v ulicích argentinského Rosaria byly skutečně úchvatné. Tisíce a tisíce diváků stály podél ulic, na semaforech se pak lidé - doslova a do písmene - vrhali na všechna auta a motocykly patřící do skupiny Rally Dakar. Myslím, že všichni budeme v mnoha rodinných albech místních Argentinců…. Pokaždé, když jsme museli zastavit na červenou, k autu naskákalo množství diváků a cvakání spouští pak připomínalo kulometné salvy! Leckdy jsme projížděli jen tak tak a měli strach o zranění diváků. Musím říci, že obzvlášť pilotům kamionů jsem nezáviděl. Poté, co jsme vyjeli z městských ulic, byla situace na dálnici lepší, ale lidí neubývalo ani tam - podél dálnice vznikl jeden kemp dlouhý desítky kilometrů! Něco takového lze snad zažít jen na Tour de France a tady na Rally Dakar" popisoval start první etapy Miroslav Forman z doprovodného týmu Bugyrra.

Kolomý svůj závod rozjel na výbornou. Před osmdesátým kilometrem dokonce dojel De Rooye, který startoval dvě minuty před ním a v etapě byl nakonec klasifikován jako čtvrtý. Právě v tu chvíli přišla první zastávka. Ta druhá zhruba o padesát kilometrů dál. "Byla to zatracená smůla. Praskla nám pružina na pakně a způsobila přibrzďovaní zadního kola, které se vzňalo a začalo hořet. Naopak po dlouhém skoku a dopadu na přední kolo nám prasknul chladič řízení. Naštěstí se nám vždy vše poměrně rychle podařilo vyřešit. I když jsme na úvod trochu ztratili, nemá smysl zoufat. První etapa byla spíš seznamovací, takže vůbec nelze dělat jakékoli závěry. Jelo se mi úžasně, auto fungovalo, tak věřím, že ztrátu dokážeme stáhnout,"řekl pilot Tatry 815 Buggyry Martin Kolomý.

Přestože v součtu kilometrů jezdci absolvovali třetí nejdelší trať celého závodu, měřený úsek byl naopak třetím nejkratším. Úvodní den byl tedy co do časů enormně vyrovnaný a tým Tatra Buggyra Racing ukázal, že o čelo hodlá bojovat. Po prvním měřeném úseku mu patřila šestá pozice s minimální ztrátou."Trasa, i když patřila k těm kratším, byla technicky dost náročná. Na šotolinových a kamenitých cestách se nedalo moc předjíždět, ale mně tyhle cesty vyhovují. Jízdu jsem si užíval," podotkl Kolomý.

Úvodní etapa z Rosaria do San Luis se nesla v tradičním schématu dlouhých argentinských přesunů. Jezdci před měřenou částí museli absolvovat čtyřsetkilometrový přesun. Časová prověrka se jela v horách Sierra Cordoby, kde klikaté kamenité cesty lemují strmé srázy. V kategorii kamionů, která startovala až jako poslední, byl nejrychlejší Rus Mardějev na kamazu, když sto osmdesátikilometrový měřený úsek zvládnul za dvě a tři čtvrtě hodiny. Martin Kolomý kvůli potížím na trati za vítězem zaostal o šestatřicet minut a v cíli mu patřila dvaatřicátá pozice. Pro start do 2. etapy proto pilot "tlouštíka" s číslem 502 využije po bystré reakci týmu jednoho ze svých tří žolíků, takže ve skutečnosti bude vyjíždět z výhodnější jedenácté pozice. "Podrobnou studií pravidel jsme zjistili, že jezdec, který se umístí v předchozím ročníku Dakaru do desátého místa, má během toho následujícího trojici jokerů. Když tedy etapu dojedu z nějakého důvodu takhle vzadu, mám možnost startovat hned za první desítkou. Žádost jsme stihli podat tak tak, pouhých pět minut před uzávěrkou. Teď už jen doufám, že ty zbylé dva žolíky nebudu potřebovat," usmál se Martin Kolomý.

1. etapa Rally DAKAR 2014, Rosario-San Luis 1. etapa Rally DAKAR 2014, Rosario-San Luis 1. etapa Rally DAKAR 2014, Rosario-San Luis 1. etapa Rally DAKAR 2014, Rosario-San Luis

Příští závody

Media foto