Jihoamerická cesta za poznáním - RALLY DAKAR 2014

Martin Kolomý se svojí posádkou na startu letošního Dakaru v argentinském Rosariu
- 5. 1. 2014, Rosario, Argentina -

ČESKOSLOVENSKÝ MOTORSPORT (ČSMS) a Buggyra spolupracují již delší dobu na okruzích při závodech trucků. A když se tým Buggyra pustil do nejprestižnějšího podniku v oblasti extrémních rally, nemohl u toho ČSMS chybět! Byť prozatím jen v roli pozorovatele. Není třeba připomínat, že ambice týmu Buggyra na Rally Dakar nejsou malé. O tom svědčí, mimo jiné, i angažmá pilota Matrina Kolomého, který v loňském ročníku Dakaru dojel, jako nejlepší Čech, v kategorii Truck na skvělém pátém místě! A to bude mít letos na startu 70 těžkých soupeřů v kategorii Truck. Na start se pak postaví celkem 431 závodních strojů, vedle trucků ještě 174 motocyklů, 40 čtyřkolek a 147 aut.

Zástupcem společnosti ČESKOSLOVENSKÝ MOTORSPORT na letošním Dakaru je Miroslav Forman: "Když jsem, jako zástupce ČSMS, dorazil na letiště, vůbec jsem netušil, co mě bude na téměř třítýdenní cestě čekat. Už v okamžiku, když Standa Matějovský přišel s tím, že nám tým Buggyra nabídl možnost podívat se na Dakar, jsem věděl, že takovou výzvu je potřeba přijmout. Ale představu o této akci jsem měl pouze mlhavou, zprostředkovanou médii. Jestliže máme jako závodní team vůbec uvažovat o možné budoucí účasti na extrémních závodech typu Rally Dakar, musíme ale nejprve získat vlastní zkušenost a pohled na věc. Teprve pak se můžeme kvalifikovaně rozhodnout, v jaké roli - a zda vůbec - se těchto závodů zúčastníme. A to je také hlavní důvod, proč jsem tady na Dakaru," vysvětluje Mirek Forman, bývalý mistr ČR v závodech automobilech na okruzích a zástupce ČSMS v doprovodné skupině týmu Buggyra na RALLY DAKAR 2014 a pokračuje "Po dlouhém letu do chilského Santiaga jsme nastoupili na 1.400 km dlouhou cestu do argentinského Rosaria, odkud letos Rally Dakar startuje. Tam jsme se potkali s ostatními členy teamu Buggyra. A především díky pomoci technického ředitele týmu Buggyra Robina Dolejše netrvaly akreditace a přejímky vozidla obvyklé 2 dny a zakrátko jsme již byli plnohodnotnými účastníky doprovodu tohoto slavného závodu včetně akreditací a, sice s lehce poškozeným, autem s číslem 1056" pokračuje ve zpravodajství z Dakaru Miroslav Forman a dodává: "Závodem žije nejen celé Rosario a prakticky celá Argentina, ale DAKAR poutá pozornost všech lidí, které jsme na své cestě potkali a potkáváme. Účastníci závodu - a to všichni včetně mechaniků a doprovodu - jsou vítáni všude s obrovským nadšením. Odhaduje se, že jen v Rosariu se se během 5 dní před startem závodu účastní akcí spojených se závodem na 3 miliony lidí!"

Doprovodná skupina se pak seznámila se také s "putovním" místem, tzv. Bivakem, kde se každý den po závodní etapě sjedou všichni závodníci, mechanici, doprovodné týmy, novináři a rozbalí svá zázemí. Další den brzy ráno všichni opět vše sbalí a pokračuje se do cíle další etapy. V Rosariu byl Bivak na automobilovém závodním okruhu poblíž letiště a před těžkými 14 dny závodu si ještě každý účastník užíval zdánlivého klidu a pohody. Jezdec týmu Buggyra Martin Kolomý se oddával slunění před nedělními dlouhými 809 km jízdy v náročném terénu a na ostrý start letošního ročníku Rally Dakar se očividně těšil: "Jsem sice na Dakaru poněkolikáté, ale vždy je tento závod pro mne novou výzvou. Pořadatelé totiž rok od roku vybírají těžší úseky a to mě baví i přitahuje. Myslím, že naše reálné šance se začnou ukazovat již po prvních třech, čtyřech etapách.".

Páteční večer patřil "ARGENTIEAN NIGHT TO LAUNCH THE DAKAR 2014", společenské akci ve velkém stylu, kde Ministr turistiky Argentiny pan Enrique Meyer spolu s ředitelem Rally Dakar panem Etiennem Lavignem pozvali všechny k účasti na letošním ročníku Rally Dakar. Sobotní odpoledne pak bylo věnováno prezentaci závodních aut ve všech kategoriích. Bylo to velkolepé divadlo, které začalo jízdou těch nejlepších pilotů z minulých ročníků "TOP PILOT/RIDERS TOUR". Následoval průjezd závodních strojů přes slavnostní podium, jehož se účastnily desetitisíce diváků! Bylo úchvatné pozorovat equipu aut od naleštěných továrních speciálů, přes špičkovou soukromou techniku s ambicemi na přední umístění až po nadšence, kteří se leckdy účastní Rally Dakar pravidelně, ale bez reálných ambicí na dobrá umístění. Všechny však spojují silné emoce, bez kterých tento závod asi nelze zvládnout.

Další informace naleznete také na stránkách www.buggyra.com,
(Z Rosaria Miroslav Forman).

Ze zahájení Rally DAKAR 2014 v argentinském Rosariu Ze zahájení Rally DAKAR 2014 v argentinském Rosariu Ze zahájení Rally DAKAR 2014 v argentinském Rosariu Ze zahájení Rally DAKAR 2014 v argentinském Rosariu

Příští závody

Media foto