V cíli zkolaboval, přesto byl Kolomý spokojený

Martin Kolomý po dojezdu do cíle 4. etapy v argentínském Chilecitu
- 8. 1. 2014, San Juan/Chilecito, Argentina -

Rallye Dakar za sebou má jeden z nejtvrdších dnů historie! Čtvrtá etapa byla nejen nejdelší měřenou zkouškou letošního ročníku a posledních osmi let, ale mluví se o ní jako o etapě s největší "úmrtností" posádek v dějinách Dakaru. Své by o tom mohl vyprávět i pilot kamionu Martin Kolomý, který v cíli vyčerpáním zkolaboval. A to jeho tým Tatra Buggyra byl na čtvrtém místě opět nejlepší českou posádkou.

Paradoxem je, že když Martin Kolomý říká, že tyto dlouhé a těžké etapy miluje, určitě si nedělá legraci. Své tvrzení potvrdil právě při středeční prověrce, v níž, i když trpěl jako zvíře, tak obstál na výbornou. Dakar měl právě díky čtvrtému dílu na programu nejdelší speciálku od roku 2005. Posádky musely zdolat měřených 657 km, které pořadatel rozdělil do dvou částí. "Právě proto byl závodní den tak náročný. Obě části byly dlouhé a rozbité. Ke konci nám došla voda, takže jsem přijel značně dehydrovaný. Kluci mě museli křísit, ale zvládli jsme to jen díky dobře připravenému výživovému a pitnému režimu od Nutrendu," řekl unaveně Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing, kterému tentokrát nestačilo osm litrů nápoje a v cíli na chvíli ztratil vědomí. Jeho navigátor René Kilián hned na tři hodiny usnul.

Kamiony do etapy vyjížděly ze San Juan. "Ráno po 8 hodině vyrazila také naše doprovodná posádka v novinářském voze číslo 1056 směr Chilecito. "Čekalo nás 500 km celkem pohodové jízdy. Cesta vedla v podhůří And a nabízela úchvatné scenérie. Nás ale ještě víc zajímaly výkony posádky TATRA Buggyra Racing Team na trati dvou těžkých měřených rychlostních zkoušek. Bylo krásné čekat v napětí na informace a vzápětí se radovat ze skvělých výkonů posádky Martin Kolomý a bratři Kiliánové! Do Bivaku jsme dorazili nebývale brzy, už v časných odpoledních hodinách, byl tentokráte na ploše letiště a nikoliv, jako doposud vždy, na automobilovém okruhu. Když večer dorazila naše úspěšná posádka, bylo vidět nesmírné vyčerpání všech jejích členů. Na trati dnešní etapy skutečně nechali vše, co v sobě dokázali najít!" komentoval průběh další etapy Miroslav Forman z doprovodného vozu. Časomíra prvního úseku (216 km) se rozběhla už po čtyřech desítkách kilometrů. Posádka s Martinem Kolomým startovala jako čtvrtá jen půl minuty za českým konkurentem Alešem Lopraisem. "Strašně se prášilo, ale Aleše se mi podařilo předjet už někde po dvanácti kilometrech," podotkl Kolomý, který se celou dobu pohyboval na třetí příčce a na nejrychlejšího Rusa Karginova ztratil jen devět minut. Mezi touto dvojicí se držel aktuální lídr závodu kamionů De Rooy.

Posádky si před druhou měřenou pasáží (284 km) mohly "oddechnout" při sto padesátikilometrovém přejezdu. Kolomý ale nezaváhal ani při druhé rychlostní zkoušce. Během ní se kamiony z tisíce metrů nad mořem dostaly až do tří tisíc. V horských pasážích ale rodák z Bruntálu se svými plzeňskými kolegy nijak nezaostal, ale problémy se mu nevyhnuly. "Když jsme projeli řečiště, urvali jsme anténu a přestal nám fungovat navigační systém. Díky tomu jsme nemohli najít poslední way point a ztratili jsme nějakých pět minut. Je to škoda, už bychom vyskočili na bednu. Nevadí, mnohem důležitější je, že auto drží a jede zatím na výbornou," zaklepal na dřevo Kolomý, jehož posádce právě v samotném závěru pódiovou radost překazil Rus Nikolaev, který byl jen o minutu rychlejší. Týmu Tatra Buggyra tedy opět patřily brambory. "Ty máme sice docela rádi, ale je fakt, že na stupně bychom už vyskočit chtěli," poznamenal navigátor René Kilián.

Dakar má za sebou nejdelší měřenou část letošního ročníku. Nejvíce kilometrů ale kamiony budou muset zvládnout hned o den později. Čtvrteční 5. etapa z Chilecita do Tucumánu měří v součtu neskutečných 911 kilometrů! I tentokrát pořadatelé nachystali dva měřené úseky, které mají dohromady 527 km. "Bude to prakticky to samé. Opět je před námi pořádná porce v tvrdém terénu, což mi vyhovuje. Dá se hodně nasbírat, i hodně ztratit, ale já doufám, že budeme vepředu. Znovu uděláme maximum proto, abychom se posunuli ještě výš," dodal Martin Kolomý.

Další informace naleznete také na stránkách www.buggyra.com,
(Ze Chilecita Miroslav Forman).

4. etapa Rally DAKAR 2014, San Juan-Chilecito 4. etapa Rally DAKAR 2014, San Juan-Chilecito 4. etapa Rally DAKAR 2014, San Juan-Chilecito 4. etapa Rally DAKAR 2014, San Juan-Chilecito

Příští závody

Media foto