Druhé místo pro Svoboda Tatra Team na polské MT-Rally

Svoboda Tatra Team a posádka ve složení Václav Svoboda,Zdeňek Novák a Milan Drázda se svojí tatrou 815 4x4
- 13. 4. 2014, Konotop, Polsko -

O uplynulém víkendu skončila ve vojenském polygonu Konotop v oblasti Drawsko Pomorskie , nedaleko polského přístavu Štětin, polská MT-Rally 2014. Té se účastnila více než stovka jezdců, rozdělených do několika kategorií (více na www.mtrally.pl). V kategorii TRUCK měla zastoupení také Česká republika, když se tu objevily hned tři vozy tatra, a to Tatra Jansa Tatra Teamu a dva vozy tatra - Tatra Jamal a Tatra 815 4x4 "Dakar" - Svoboda Tatra Teamu. V této polské rally měl Svoboda Tatra Team celkové vítězství na dosah, ale kvůli defektu ve třetí etapě skončil nakonec na druhém místě. Jansova tatra se pak umístila celkově na 4. místě.

Závod MT-Rally v Konotopu začal ve středu 9. 4. 2014 odpoledním prologem a pokračoval drsnou noční etapou, ve které se obě tatry Svoboda Tatra Teamu umístily na prvních dvou místech. Úspěšný středeční vstup Svoboda Tatra Teamu pokračoval také druhou etapou (10. 4. 2014), která podobně jako ta první měřila cca 200 km a zvítězila v ní posádka František Svoboda, Luka Seidl a Martin Kalous. Václav Svoboda spolu se Zdeňkem Novákem a Milanem Drázdou pak dojeli v těsném závěsu na druhém místě.

Zlomovou etapou se ale pro úspěšný Svoboda Tatra Team stala třetí, páteční etapa… Chladné deštivé počasí nad severním Polskem se v pátek ráno umoudřilo, ale sluníčko nepřineslo týmu ten den bohužel mnoho štěstí… Obě tatry dobře odstartovaly, společně se probíjely těžkým terénem, když ale nedlouho po startu došlo k defektu pravé zadní pneu u Václavovy tatry. Oba vozy tak byly nuceny zastavit a následovala výměna pneu, která znamenala více než hodinové zdržení. Smůla byla umocněna navíc ještě tím, že v druhé polovině 3. etapy došlo u tatry Jamal Františka Svobody k závažné poruše převodovky a posádka byla nucena ze soutěže odstoupit. Třetí etapu tak dokončil pouze vůz Václava Svobody, který přes značné zdržení na počátku etapy, dojel nakonec na 7. místě.

Na jezdce pak ještě čekala páteční noční 4. etapa a závěrečná sobotní pátá etapa. Václav Svoboda se svojí posádkou dokázal v obou závěrečných etapách vybojovat druhé místo a umístit se tak na vynikajícím druhém místě i v celkovém hodnocení za mercedesem Holanďana Leona de Wita.

"Kvalita posádek je na MT-Rally tradičně poměrně vyrovnaná. Jsou tady matadoři, kteří jezdí podobné soutěže spousty let, mají zkušenosti jak v navigaci, tak ve vlastní jízdě, takže jsme tu prostě vyrovnaní, co se týče profesní úrovně. A pak stačí jeden defekt pneu - jako se to nyní stalo nám - a je to hodina ztráty, která se pak těžko dohání. Polská MT-Rally je soutěž, která nám umožnuje prověřit techniku po zimní přestávce a my jsme s druhým místem velmi spokojeni. Prokázalo se, že máme na to být v podobných rally na špici, a to s oběma vozy," řekl v cíli spokojený Václav Svoboda.

Svoboda Tatra Team na startu polské MT-Rally 2014 Svoboda Tatra Team na startu polské MT-Rally 2014 Svoboda Tatra Team na startu polské MT-Rally 2014 Svoboda Tatra Team na startu polské MT-Rally 2014 Václav Svoboda se svojí tatrou 815 4x4 Výměna pneu ve 3. etapě Výměna pneu ve 3. etapě Členové Svoboda Tatra Teamu na polské MT-Rally 2014 Tatra Jamal s posádkou František Svoboda, Luka Seidl a Martin Kalous na CP ve 2. etapě Tatra 815 4x4 Tatra 815 4x4 Vítězná posádka tatry ve složení Václav Svoboda, Zdeněk Novák a Milan Drázda při přebírání trofejí za 2. místo na polské MT-Rally 2014

Příští závody

Media foto