Buggyra má bednu! Lacko v Mostě vítězí, Vršecký třetí!

Buggyra má bednu! Lacko v Mostě vítězí, Vršecký třetí!
- 30. 8. 2014, Most -

Evropský pohár tahačů pokračuje tento víkend šestým podnikem na autodromu v Mostě. Zaplněné tribuny ve druhé pohárové jízdě přihlížely triumfu českého týmu Buggyra, který zásluhou Adama Lacka získal vítězství a David Vršecký výborný výsledek podtrhl třetím místem.

V sobotu nad ránem v Mostě zapršelo, a tak jezdci absolvovali patnáctiminutový warm-up na osychající trati a za husté mlhy. Tyto podmínky seděly Adamu Lackovi, který zajel nejrychlejší čas a jako jediný se dostal pod hranici dvou minut a čtyř sekund. Dopoledne byl na programu tradičně měřený trénink, který musel být zásluhou výpadku elektrické energie přerušen červenou vlajkou. Dvojice jezdců týmu Buggyra však přesvědčivě postoupila do Superpole, když David Vršecký zajel pátý nejrychlejší čas a Adam Lacko na tom byl o jednu pozici hůře. V Superpole se o startovním roštu první závodní jízdy rozhodlo hned po prvním kole, když se v dalším průběhu už nikdo nezrychlil. Lacko vybojoval druhou řadu, Vršecký startoval do závodu o řadu dále.

Před prvním pohárovým závodem se nad autodromem prohnala další dešťová přeháňka, která početné zástupy fanoušků nahnala pod krytou tribunu naproti boxům. Start se ale už odehrál za slunného počasí. Výborně odstartoval Vršecký, který se protlačil na páté místo, a chvíli to vypadalo, že se na třetí pozici dostane Lacko, ale zkušený Albacete si svoji pozici uhlídal. Ve středu startovního pole však došlo ke srážce pěti tahačů, které zůstaly v první šikaně. Ředitelství závodu tak vyvěsilo červené vlajky. Druhý start, který přišel na řadu po dvacetiminutové pauze, se opět podařil Adamu Lackovi. Jezdec Buggyry se tentokrát probojoval před Albaceteho na třetí pozici. Mohutný aplaus fanoušků však nevydržel příliš dlouho, když zůstal v první zatáčce stát Gerd Korber a přišlo další přerušení závodu. Do třetice se podařilo závod odstartovat, ovšem jeho délka byla z původních jedenácti kol zkrácena na sedm. Antonio Albacete si tentokrát za svými zády pohlídal Adama Lacka, který zůstal na čtvrté pozici. Také pátý Markus Bösiger před sebe nepustil Davida Vršeckého a jezdci Buggyry si podrželi své startovní pozice. Zatímco v čele uháněl Norbert Kiss za vítězstvím, o druhé místo se rvali Jochen Hahn, Antonio Albacete a Adam Lacko, který držel krok s nejrychlejšími. Zkrácený závod nedával příliš příležitostí, a tak Lacko zkusil několik útoků na Albaceteho, ten se však nenechal znervóznět.

Obloha se před druhým pohárovým závodem opět zatáhla, ale i tentokrát se závod djel na suché trati. Zaplněný divácký svah tak očekával další napínavou bitvu pěti a půl tunových monster. Po otočení pořadí první osmičky z první jízdy se David Vršecký postavil do druhé řady a záda mu hlídal Adam Lacko. Po startu bylo v první šikaně mosteckého okruhu opět hodně těsno, tentokrát se ale vše obešlo bez větší strkanice. Pole Position uhájil Anthony Janiec, za kterého se dostal výborným startem David Vršecký. Ještě lépe odstartoval Adam Lacko, který se z pátého místa posunul hned za Davida na třetí příčku. David Vršecký za obrovského aplausu českých fanoušků zkoušel útok na francouzského závodníka téměř v každé zatáčce, ovšem úzká mostecká trať nedávala českému jezdci příliš příležitostí. Na konci pátého okruhu Vršecký zaútočil a byl z toho nevyhnutelný kontakt a zdržení. Z něho vytěžil maximum týmový kolega Adam Lacko, který se tak dostal do vedení závodu. V úvodní šikaně se pak před Vršeckého dostal ještě Antonio Albacete a Buggyra se startovním číslem 33 se propadla na třetí pozici. Lacko si na čele závodu vybudoval dvousekundový náskok, který do cíle stále navyšoval. Pod šachovnicovou vlajkou projížděl za obrovského jásotu hlavní tribuny, která kompletně stála. Výborný výsledek domácího týmu podtrhl třetí pozicí David Vršecký.

"Přestože je za první místo stejně bodů v Itálii nebo tady, tak toto vítězství samozřejmě těší více. Podařilo se nám po startu prosadit dopředu, což bylo hodně důležité. David pak zkusil v poslední zatáčce útok na Janieca, ale úplně mu to nevyšlo, čehož jsem využil a dostal se na první místo. Je to fantastický pocit, vyhrát před našimi partnery a fanoušky," uvedl po závodě šťastný Lacko.

"Po vydařeném startu jsem pomýšlel na to, že tady zopakujeme náš double z Itálie. Ovšem ne vždy jde vše podle plánu. Můj útok na Janieca nevyšel tak, jak jsem chtěl, což mě stálo jedno místo. Jsem ale rád, že jsme před domácím publikem oba na stupních vítězů," řekl bronzový Vršecký.

Hodně napilno měl v sobotu v Mostě také testovací a náhradní jezdec týmu Buggyra, Michal Matějovský, i když v tomto roce ne na trati, ale spíše v zázemí týmu. "Oběma kolegům upřímně gratuluji k sobotnímu úspěchu. Jsem rád, že jsem mohl být u toho a přeju jim minimálně stejný úspěch i v nedělních závodech," řekl v sobotu Michal Matějovský, který se tentokrát staral spíše o hosty, svezl je v týmovém předváděcím voze Camaro ZL1 na mosteckém polygonu a měl rovněž, v rámci doprovodného programu, několik autogramiád a moderovaných rozhovorů o svém letošním úspěšném účinkování v závodech mistrovství Evropy cestovních vozů - FIA ETCC, kde je před posledním podnikem v sicilské Perguse na 2. místě v celkové klasifikaci jednotlivců. Návštěvníci mosteckého autodromu měli také možnost zblízka si prohlédnout jeho závodní vůz BMW 320si, který byl vystaven v zázemí týmu Buggyra.

Tým Buggyra získal v sobotu v Mostě první pozici v poháru konstruktérů a upevnil si v průběžném pořadí druhé místo. Lacko zůstal po vítězství čtvrtý, Vršecký se však posunul o místo výše, a to na pátou příčku.

Adam Lacko na startu sobotního závodu Ze sobotních závodů FIA ETRC 2014 v Mostě Ze sobotních závodů FIA ETRC 2014 v Mostě Ze sobotních závodů FIA ETRC 2014 v Mostě Závodní vůz BMW 320si a týmové předváděcí vozidlo Chevrolet Camaro ZL1 Ze sobotní autogramiády Adama Lacka, Davida Vršeckého a Michala Matějovského na diváckém svahu Z převáděcích jízd s vozem Chevrolet Camaro ZL1 na mosteckém polygonu Z převáděcích jízd s vozem Chevrolet Camaro ZL1 na mosteckém polygonu Adam Lacko a Michal Matějovský Michal Matějovský během rozhovoru s Láďou Holomčíkem v týmovém zázemí Buggyra Na startu sobotního závodu Na startu sobotního závodu

Příští závody

Media foto