Průběžně třetí Kolomý hlásí: Trefili jsme strom a jede se v ostrém tempu!

- 5. 1. 2015, San Juan, Argentina -
FATBOY na trati druhé etapy rally Dakar 2015 do San Juan

Druhá etapa rallye Dakar se ukázala jako mimořádně náročná, a to nejen svou délkou a profilem, ale také klimatickými podmínkami. Martin Kolomý si s nástrahami tratě poradil, i když v některých částech to bylo hodně těsné. Po dvou dnech patří týmu TATRA Buggyra Racing třetí místo.

Organizátoři na večerním briefingu varovali před tropickým vedrem hlášeným na následující den. Teploty se přes den šplhaly hodně přes 40 stupňů Celsia. Kvůli extrémnímu počasí byla dokonce zkrácena původní délka etapy poslední třetině startujících motorkářů, protože někteří už začali odpadávat vyčerpáním.

Martina Kolomého a bratry Kiliány už druhou etapu provázely problémy s nefunkčním interkomem a opět se muselo mezi členy posádky improvizovat. Tento problém je snad pro třetí etapu definitivně vyřešený, když v bivaku došlo na výměnu za nový. I tak Martin zajel výborný pátý čas se ztrátou dvou minut na prvního, což jen dokládá, v jak vysokém tempu se jede. Náročný terén skýtal mnoho nebezpečných pasáží, ve kterých propadlo hned několik závodníků. Našemu Martinovi se všem nástrahám trati podařilo vyhnout, i když i on se dostal v jeden moment mimo trať.

"Jelo se mi dneska parádně, jen ten interkom zase nefungoval, ale už jsme to měli po včerejšku s kluky natrénovaný, tak to bylo lepší," uvedl po dojezdu do bivaku se smíchem Martin Kolomý. "V první části se nám dokonce podařilo stáhnout před námi jedoucího Lopika a viděli jeho prachovou stopu. V tom jsme vylítli mimo trať a trefili několik stromků. Měli jsme co dělat, aby z toho nebyla vážnější šlupka. Nakonec z toho byla jen malá ztráta. Letos se jede ve velmi ostrém tempu a sem sám zvědav, kdo a jak bude odpadávat, protože to není snad ani možné, takhle vydržet."

I přes výlet mimo trať je Fat Boy v pořádku a mechanici provádějí jen rutinní úkony. "Auto zatím drží, od výjezdu mimo dráhu má jen kosmetické šrámy, ale jinak funguje perfektně. Dnes nás čeká jen standartní servis a trochu laborujeme s pneumatikami. Zítra nás čeká další dlouhá etapa a pojede se znova na kamenitém povrchu v řečištích, tak uvidíme, jaké nasadíme,"poukázal technický ředitel tým Buggyra Robin Dolejš na loterii s pneumatikami. V pozdních hodinách se členové týmu TATRA Buggyra Racing dozvěděli nepříjemnou zprávu. Jeho posádka zřejmě dostane třicetisekundovou penalizaci za překročení povolené rychlosti na spojovacím úseku. Podobně byli doteď potrestáni jak De Rooy se Staceym z Iveca, tak Viazovich na Mazu. "O penalizaci jsme se dověděli až na nočním briefingu ve 22 h. Je to zbytečná ztráta, penalizace se netýká závodu samotného, ale jen přejezdu. Na druhou stranu organizátoři zde hodně dbají na bezpečnost a chápu, že jsou v tomto ohledu tak striktní. Hovoří o tom také fakt, že nejsme jediní, kdo na to doplatil. Musíme si na takové prohřešky dát pozor, byla by škoda přijít o dobré umístění za prohřešky mimo závod," vyjádřil se k nepříjemné zprávě manažer týmu Buggyra Jan Kalivoda.

V úterní třetí etapě ze San Juan do Chilecita na posádky čeká celkem 542 kilometrů, z čehož bude 258 kilometrů měřený test. Dle předběžných informací by tento úsek měl být hodně rozbitý, kamenitý s rozvodněnými řečišti ale přitom hodně rychlý, což bude náročné na pneumatiky.

Výsledky - 2. etapa (331 km): 1. Nikolaev (RUS) Kamaz 3:34:01, 2. Viazovich (BLR) MAZ +0:46, 3. Mardeev (RUS) Kamaz + 0:49, 4. Van den Brink (NLD) Renault +2:07, 5. Kolomý (CZE) Tatra +2:11, 7. Loprais (CZE) MAN +2:40, 12. Macík (CZE) Liaz +7:28, 20. Vrátný (CZE) Tatra +27:27, 34. Ardavichus (KAZ) Tatra +58:02, 44. Szustkowski (POL) Tatra +1:33:18 Výsledky po 2. etapě: 1. Stacey (NLD) Iveco 5:06:11, 2. Nikolaev (RUS) Kamaz + 0:20, 3. Kolomý (CZE) Tatra + 1:01, 6. Loprais (CZE) MAN +2:00, 13. Macík (CZE) Liaz +12:11, 20. Vrátný (CZE) Tatra +35:21, 28. Ardavichus (KAZ) Tatra +1:00:04, 40. Szustkowski (POL) Tatra +1:53:25

Více informací na www.buggyra.com ....

Příští závody