Dakar je v polovině, Martin Kolomý začíná!

- 10. 1. 2015, Uyuni, Bolivie -
FATBOY na trati osmé etapy rally Dakar 2015

Dvěma etapami kolem chilského Iquique se letošní Rally Dakar dostal do své poloviny a zítra piloty trucků čeká volný den. Předchozí etapy ale náležitě prověřily všechny závodní posádky, jelo se totiž poprvé bez možnosti servisního zázemí. Vše tedy bylo jen a jen na posádkách! Martin Kolomý ukázal, že ani v prostředí písečných dun, kde se letos dobře necítí, je schopen zabojovat a posunul se v pořadí nejen na solidní 8. pozici, ale navíc se na dohled přiblížil soupeřům na dalších dvou místech před ním. Začíná tak vlastně jeho stíhací jízda a všichni věřímě, že na jejím konci bude finální umístění minimálně kolem páté pozice!

"Závodění v písečných dunách mě baví a mám ho rád. Všichni vpředu jedou na hranici reálného rizika a často rozhodují okamžiky, kdy je třeba se správně rozhodnout. Včera ani dnes jsme příliš neztratili. Naopak se nám podařilo na soupeře před námi najet něco důležitých minut a máme teď reálnou šanci je v příštích etapách v celkovém pořadí přeskočit.", popsal atmosféru Miroslavu Formanovi, z doprovodného novinářského vozu, Martin Kolomý .

Letos se sedmá a osmá etapa jely v okolí Iquique s tím, že bivouac po sedmé etapě byl uzavřen jakémukoliv doprovodu s výjimkou závodních posádek a rychlých asistencí. Týmy včetně mechaniků zůstaly tedy v bivoucu v Iquique a posádky závodních trucků nocovaly jinde a byly tak odkázány jen sami na sebe. Tato novinka pochopitelně kladla nemalé nároky na dovednosti i psychiku všech členů posádek a nutno podotknout, že Tatra Martina Kolomého s bratry Kiliány se s tím vypořádala velice solidně. V sedmé, velice náročné, etapě dojeli na devátém místě, aniž ale významně ztráceli na své největší soupeře holanďany Staceyho a Van den Brinka a získali na dalšího soupeře Viazoviche z Běloruska. V etapě následující pak skončili před těmito soupeři, dojeli šestí a vytvořili si velice dobrou pozici na útok po dni volna.

"Důležité je, že Tatra 815 FATBOY je v polovině soutěže v dobré kondici, bez zásadních šrámů a že jsme schopni během dne volna vyměnit všechny rizikové díly. Je tak velice reálné, aby Martin ve druhé polovině zaútočil na soupeře před ním. Navíc po opětovném přejezdu na území Argentiny posádky čekají tvrdé povrchy, které nám svědčí. A máme v rukávu ještě jeden trumf: Martin Kolomý doposud neměl u sebe svůj pověstný talisman, zelenou žábu, který zapomněl doma. Ode dneška je ale jeho zelená žába na místě, dorazila po mnohahodinovém letu a tak je jasné, že Martin pojede jako o život.", neztrácí humor manažer týmu Jan Kalivoda.

Výsledky - 8. etapa (271 km): 1. Nikolaev (RUS) Kamaz 3:25:47, 2. De Rooy (NLD) Iveco + 11:16, 3. Karginov (RUS) Kamaz +14:58, 4. Loprais (CZE) MAN 20:01, 6. Kolomý (CZE) Tatra +46:28, 28. Vrátný (CZE) Tatra +3:31:21 Výsledky po 8. etapě: 1. Mardeev (RUS) Kamaz 26:33:21, 2. Karginov (RUS) Kamaz +5:09, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz +12:41, 4. Loprais (CZE) MAN +59:19, 8. Kolomý (CZE) Tatra + 2:53:56,13. Vrátný (CZE) Tatra +6:46:58

Další informace na www.buggyra.com , pro ČSMS Miroslav Forman, Iquique Chile

Příští závody