Svoboda Tatra Team vybojoval prvenství na Baja Deutschland

- 26. 10. 2015, Pegau, Německo -
Svoboda Tatra Team vybojoval prvenství na Baja Deutschland 2015

V neděli 25. 10. 2015 večer skončil nedaleko německého městečka Pegau, asi 30 km jihovýchodně od Lipska, další ročník populární německé cross-country rally Baja Deutschland. Soutěže se zúčastnilo na dvě sta posádek všech kategorií, přičemž kategorie trucků byla zastoupena 23 posádkami, z toho 12 posádek se účastnilo v kategorii na 7,5 t, tedy ve stejné kategorii jako český Svoboda Tatra Team. Za poměrně pěkného slunečného počastí se podařilo české posádce ve složení - pilot Václav Svoboda, navigátor Zdeněk Novák a mechanik Milan Drázda/Tomáš Klika - zvítězit v kategorii kamiónů o hmotnosti nad 7,5 t!

"Tohoto závodu se účastníme už po osmé a myslím, že jsme vždycky měli zdejším divákům co nabídnout. Vloni nám vítězství uniklo o vlásek. Auto bylo dobře připraveno, ale tehdy jsme museli podstatně zvolnit po nezaviněné poruše na řízení a v cíli jsme skončili uprostřed pole jezdců, kteří závod dokončili. Také letos jsme věnovali přípravě vozu maximum, máme nový motor, pracovali jsme na podvozku i tlumičích, takže věřím, že na německou Baju jsme dobře připraveni," řekl před závody v Německu šéf týmu Václav Svoboda. V letošním roce byly jízdy zahájeny až v sobotu 24. 10., kdy byla odstartována první ze dvou etap. Kamióny se dostaly na trať cca 250 km dlouhé 1. etapy krátce po 13 hodině. "I když bylo počasí první den závodů slunečné, byly některé úseky hodně podmáčené od předchozích dešťů. Jeli jsme proto zpočátku, tak abychom si trať dobře načetli. Celá délka první etapy byla rozložena do šesti cca 40 kilometrů dlouhých stejných okruhů, takže jsme po projetí prvního kola mohli zrychlit a postupně jsme se dostali na první místo ve své třídě, které jsme udržovali až do konce sobotní etapy."řekl v cíli první etapy navigátor Zdeněk Novák.

Do nedělní etapy dlouhé přes 200 km Svobodova dakarská tatra odstartovala opět krátce po 13 hodině, tentokrát z 1. místa mezi kamióny. I pro druhou etapu pořadatelé vytyčili trať sestávající se ze šesti stejných okruhů, každý v délce přes 30 kilometrů. Posádka od počátku druhé etapy kontrolovala svoji vedoucí pozici v závodě s cílem dovézt vůz až do finiše tak, aby dosáhla kýženého vítězství. To se také podařilo a tak kolem 17 hodiny mohl celý tým i mnozí z organizátorů a diváků gratulovat české posádce k vítězství na Baja Deutschland! "Jsme skutečně šťastni, že se nám to podařilo právě na této mimořádně náročné trati. Byl to drsný závod, ale auto fungovalo bezvadně, posádka byla rovněž perfektní. V dnešní etapě nahradil Milana Drázdu jeho kolega Tomáš Klika, aby si i on vyzkoušel roli člena posádky na tak náročném závodě. Spolupráce i v tomto složení byla vynikající. Máme tým i vůz, se kterým se vítězí a jsme tomu skutečně rádi." konstatoval v cíli spokojený Václav Svoboda.

Konečné pořadí Baja Deutschland v kategorii Trucks >7,5t:
1. místo, Václav Svoboda (CZ), TATRA T 815 Powered by Gyrtech
2. místo, Silvo Menz (D) MAN KAT 1
3. místo, Kay Messner (D), MAN KAT.

Svoboda Tatra Team v Německu na rally Baja Deutschland Z technické přejímky vozu před soutěží Na startu nedělního závodu Svobodova tatra na trati závodů Baja Deutschland 2015 Svobodova tatra na trati závodů Baja Deutschland 2015 Svobodova tatra na trati závodů Baja Deutschland 2015 Vítězně v cíli Baja Deutschland 2015 Václav Svoboda, Zdeněk Novák i Milan Drázda se mohli spolu s týmem v Německu radovat ze zisku trofeje za vítězství v rally Baja Deutschland

Video z akce:Příští závody