Světoví šampioni třídy Rotax jsou po skončení Grand Finals 2011 konečně známi!

Jiří Forman (první zprava) při slavnostním nástupu jezdců k sobotním finalovým jízdám na okruhu Al Ain Raceway
- 26.11.2011, Al Ain Raceway, UAE -

Český pilot MS Kart Jiří Forman se ve Spojený Arabských Emirátech dokázal prosadit mezi absolutní světovou špičku, když ve finalové jízdě skončil na 7. místě v kategorii Rotax Max Senior. Po několika dnech tréninků a vyřazovacích závodů jsou po dnešku známi nejlepší světoví šampioni kategorie Rotax. A sluší se připomenout, že Rotax je bezesporu nejkvalitnější a bezkonkurenčně nejrozšířenější "cupovou" třídou v motokárovém sportu. Vždyť na počátku roku v desítkách zemí mnoha kontinentů stálo na startu více než 30.000 licencovaných pilotů, aby právě dnes, v Al Ain ve Sjednocených Arabských Emirátech, ti nejlepší vystoupali na stupně vítězů. Mezi finalisty nechběli ani čeští a slovenští piloti. Nejlépe z nich dopadl Jiří Forman, který v kategorii Rotax Max Senior obsadil ve finále skvělé 7. místo a o lepší umístění přišel jen díky, ne svou vinou, ohlé ose.

Po nezbytných rozpravách (jak jinak než v 8,00 hod. ráno) a zahřívacích jízdách, warm up, které ovšem kvůli šetření nových pneumatik pro finálovou část valná část pilotů pojaka spíše symbolicky, přišly na řadu semifinálové závody. V nich jde jen a jen o to, v jakém pořadí budou jezdci na startu finále. V kategorii Junior Patrik Pastorok dobře odstartoval, dokázal se posunout o několik míst, ale vzápětí soupeř za ním neubrzdil svou motokáru a při následné kolizi spadl slovenskému jezdci řetěz. Takže bylo po nadějích a Patrik Pastorok musel startovat ve finále z posledního, 34., místa. Jedinou výhodou tak byl fakt, že - na rozdíl od svých soupeřů - startoval ve finále na nových pneumatikách, neboť v semifinále na nich neujel ani jeden okruh.

Výborně zajel semifinále v kategorii Senior Jiří Forman. Po nervózním startu se zpočátku pohyboval na 11. místě, postupně však zrychloval a cca 5 kol před koncem závodu se dostal na skvělé 7. místo. V samém závěru pak takticky neútočil na jezdce před sebou, protože start ve finále z vnitřní pozice je mnohem výhodnější než zvenku o řadu blíže startu. Výkon Jiřího Formana v tomto závodě ocenil i Milan Šimák, šéf MS Kart, který se do Sjednocených Arabských Emirátů přijel na toto Grand Finals osobně podívat: "Jirka jel ohromně koncentrovaně, jeho na pohled defenzivní, ale zároveň velice rychlé průjezdy prakticky zněmožňují soupeřům útok. Díky tomu se Jirka po každém předjetí během několika zatáček svým pronásledovatelům dokáže vzdálit a soustředit se tak na jezdce před ním. Sedmé místo na startu finále dává reálné šance na umístění minimálně v první desítce. A to by byl velký úspěch celého českého kartingu."

Prezentace jezdců vyplnila polední přestávku a bylo vskutku úchvatné pozorovat defilé 300 pilotů s národními vlajkami. Všichni pak obdrželi od zástupců státu Spojené Arabské Emiráty pamětní medaili. Finálové jízdy pak na sebe nedaly dlouho čekat a zaplněné tribuny se měly skutečně nač těšit. Hned první finálová jízda kategorie Junior přinesla napínavou podívanou po celých 14 finálových kol. Slovenský zástupce v této kategorii Patrik Pastorok napodobil své představení ze semifinále - ani ve finále neprojel cílem a dokonce neujel ani jeden jedinný okruh. Hned v první zatáčce po startu se připletl do hromadné kolize a dál již nepokračoval. Bohužel tak obsadil až 33. místo.

Nabitá kategorie Senior slibovala neméně takový souboj, navíc v 21 kolech. Jiří Forman odstartoval výborně a držel se na 9. místě. Po úvodních kolech se dotáhl na vedoucí skupinku a velice rychle se dostal až na 6. místo. Po sérii těchto předjetí se během dvou kol dokázal opět dotáhnout na čelo závodu, ale právě v tom okamžiku na třetím místě jedoucímu Babingtonovi vypověděl poslušnost motor a ten - namísto, aby opustil ideální stopu - nejprve odstavil mimo stopu, ale vzápětí do ní opět najel. Ke smůle českého jezdce právě před jeho stroj. Jiří Forman se snažil vyhnout, ale zasáhl svými zadními koly pomalu jedoucí motokáru Babingtona a bylo po nadějích. Od této chvíle to byl více než 10 kol boj o udržení se v první desítce. Nakonec se to díky ohromné bojovnosti pilota podařilo! "Jirka Forman má můj obdiv, delší dobu jsem ho na mezinárodní scéně neviděl a musím říci, že na mě udělal velký dojem. Jel precizně, klidně, ale velice rychle a po tom, co se mu ne jeho vinou přihodilo, dokázal i s velkým handicapem bojovat vyrovnaně se světovou špičkou. Umístění v nejlepší desítce je v takové konkurenci nádherné a patří mu za to můj dík.", okomentoval finálový výkon Jiřího Formana Milan Šimák.

Konečné pořadí jezdců Rotax Grand Finals 2011 v kategorii Rotax Senior tak byko následující:

  • 1. Ben Cooper (Anglie)
  • 2. David Sera (Austrálie)
  • 3. Hirotaka Sasaki (Japonsko)
  • 4. Alexandre Finkelstein (Franciie)
  • 5. Stepan Nekeel (USA)
  • 6. Josh De Maio (Austrálie)
  • 7. Jiří Forman (Česká republika)
  • 8. Marco Dileo (Kanada)
  • 9. Aavo Talvar (Estonsko)
  • 10. Andy King (Anglie)

V kategori Rotax Junior zvítězil Ukyo Sasahara (Japonsko), druhý dojel Joseph Mawson (Austrálie) a třetí pak James Singleton (Anglie).

TV program

Partneři

Příští závody

Media foto