První etapa zrušena, Kolomý s Valtrem už nervózně přešlapují

- 3. 1. 2016, Villa Carlos Paz, Argentina -
První etapa zrušena, Kolomý s Valtrem už nervózně přešlapují...

Po zrušeném prologu byli pořadatelé nuceni zrušit také první ostrou etapu 38. ročníku rallye Dakar. Jezdci týmu TATRA BUGGYRA RACING mají za sebou již přes tisíc kilometrů, aniž by ujeli alespoň měřený metr. I druhá etapa bude kvůli přívalovému dešti zkrácena.

O tom, že bude v neděli v Argentině vydatně pršet, český tým TATRA BUGGYRA RACING dobře věděl. Ovšem přívalové deště doslova zatopily trať a pořadatelé měli jasno. Po odložení startu přišlo nakonec rozhodnutí o zrušení první ostré etapy, a to z důvodu počasí, kvůli kterému nemohly vzlétnout pořadatelské helikoptéry zajišťující bezpečnost závodníků. „Opět zrušená etapa, protože strašně pršelo a byla obrovská mlha a vrtulníky nemohly vzlétnout. Je to velká škoda, ale já už jsem byl zraněný na Dakaru 2011 a bez vrtulníků to nejde a sanitky by se k nám nedostaly. Jsem za to i rád, že to zrušili, protože než aby nám nedokázali pomoc, tak je to takto lepší,“ vzpomíná na svou zkušenost se záchranným sborem Martin Kolomý.

Jediný, kdo má ze zrušeného prologu a etapy radost, jsou mechanici, kteří mají méně práce. Závodní speciály po dvou závodních dnech jsou stále jako nové. „Já jsem docela spokojený, protože se Martin stále drží na šestém místě. Trochu mi ale dělá starost Jarin, který ne a ne se dostat do první třicítky. Teď ale vážně. My bychom potřebovali, aby už to začalo. Protože jak znáte Martina, tak on je kliďas, ale pokud je nevybitej, tak vymýšlí bejkárny. Prostě se už konečně potřebuje vybít,“ vtipkoval ve večerním bivaku ve Villa Carlos Paz David Vršecký.

Zatím co TATRA BUGGYRA RACING tým je nejmladším českým účastníkem, navigátor Jardy Valtra Josef Kalina slaví již pětadvacátou účast na slavné soutěži. „Aby se stalo to, že by hned první etapa byla zrušená, to já nepamatuju. Prology to ano, protože se dříve většinou jezdily v Evropě v zimě, takže to bylo docela časté, ale první etapu jsem nezažil. Spíš než nedočkavost, už je to lehká otrávenost. S přípravami jsme trávili celý rok a místo abychom závodili, tak se promenádujeme po dálnici a to je pro navigátora úplná nuda,“ stěžuje si ostřílený Kalina.

Počasí v následujících dnech by se však nemělo dramaticky měnit, což sebou přináší další obavy o průběhu letošního Dakaru. Druhá etapa vedoucí z Villa Carlos Paz do Termas Rio Hondo počítala ve své původní délce s 510 ostrými kilometry pro automobily a trucky. Ovšem už včera pořadatelé rozhodli o jejím zkrácení na 387 kilometrů.

Více na www.buggyra.com.

Příští závody