Valtr pojel Gordona a byl pátý, Kolomý dokončil etapu až za tmy

- 11. 1. 2016, Belen, Argentina -
Jaroslav Valtr na trati osmé etapy

Na opačných koncích výsledkové listiny figurovaly v osmé etapě Rallye Dakar kamiony českého týmu TATRA BUGGYRA RACING. Jarda Valtr si dojel pro své nejlepší umístění a Martin Kolomý musel dvakrát zastavovat a opravovat následky po haváriích z předešlých etap.

Nejlepší etapové umístění má za sebou Jaroslav Valtr, který jede v kabině Tatry Phoenix společně s Josefem Kalinou a Jiřím Strossem. V cíli byla posádka klasifikovaná jako čtvrtá, nakonec ale sportovní komisaři změnili čas Holanďana Versluise, který tak ještě Valtra přeskočil. Na nejrychlejšího De Rooye ztratil Jarda třináct a půl minuty a ukázal, že auto i on patří na špici kategorie kamionů.

„První část byla hodně dramatická, protože se před námi objevil najednou Robbie Gordon a začal brzdit a zase se rozjíždět. Když jsme ho chtěli předjet, tak nás začal blokovat. Ve finále jsme mu trochu počechrali blatník, ale stěžovat si pak raději ani nepřišel. Když už jsme se ho konečně zbavili, tak nás málem sestřelil Stacey, takže fakt veselo. Druhá část byla rozbitá a to vyhovovalo naší Tatře a bohudík jsme pak bez obtíží začali předjíždět Iveca a Many. Pak jsem měl trochu obavy o Pepíčka, ale večer už byl zase plný humoru, tak věřím, že to spolu doválčíme ve zdraví,“ upozornil Valtr na stav Josefa Kaliny po dojetí do cíle. Navigátor a trojnásobný vítěz Dakaru po náročné a rychlé jízdě doslova kolaboval. Až po dojetí do bivaku si mohl po zásahu týmového fyzioterapeuta užít atmosféru z dobrého výsledku.

K pětatřicátým narozeninám si pěkný výsledek nadělil také nováček letošního ročníku Jiří Stross, který dostal „hobla“ o Phoenixe. Jardu Valtra v 8. etapě také podržel v krizovém momentu, kdy se auto pomalu řítilo ze srázu.„Kluci mi udělali velikou radost, ale největší asi dneska s tím umístěním. Poprvé jsme se přesunuli do dun a bylo to fantastický. Phoenix funguje perfektně, měli jsme tam sice malou krizovku, když jsme se řítili ze srázu, ale Jarda jí zvládnul a jsme tu. Zítra by to měla být hodně podobná etapa, takže se už všichni moc těšíme,“ uvedl Jirka.

Martin Kolomý po dni volna vstupoval do druhé části Rallye Dakar s ambicemi na lepší umístění. Osmá etapa však zhatila veškeré jeho naděje. S tříhodinovou ztrátou a za tmy dorazil závodní speciál FATBOY do cíle v Belénu a bylo jasné, že Kolomý letos své maximum z roku 2013 nevylepší. S největší pravděpodobností se o to postarala nehoda ze šesté a páté etapy. Dva tvrdé nárazy způsobily totiž vyosení motoru. „Ráno jsme si to hodně pěkně rozjeli, myslím, že jsme jeli kolem pátého místa, pak nám v tom ale zabouchalo a museli jsme řešit spoustu technických problémů a řešili jsme je vlastně až doteď. Jsme rádi, že jsme dojeli do cíle. Už žádný velký výsledek neuděláme, ale budeme bojovat a chceme určitě Dakar dokončit. Oprava byla časově náročná, protože jsme museli dvakrát stát asi po hodině nebo dvou, trochu jsme s tím bojovali, ale nakonec se nám to podařilo opravit a jsme tady. V dunách hodně pršelo a jak se jede za tmy, tak nevidíš stopu, takže pro nás hodně těžký,“ zhodnotil pondělní den Kolomý.

„Byla to velice těžká etapa, protože jsme startovali za dvěma kamiony, a v hustém prachu bylo nemožné je předjet. V druhé části auto před námi zapadlo v písku. Náš motor se už začal přehřívat, takže jsme zapadli také. Trvalo nám ale dost dlouho dostat se ven. Pak jsme ještě pomáhali jiné posádce převrácené na bok. Teprve potom jsme byli schopni dostat se zase do tempa a předjet pár vozů. Start ze zadní pozice nám závod dost ztížila, takže s výsledkem jsme více než spokojeni,“ shrnul osmou etapu Tomáš Ouředníček.

Více na www.buggyra.com.

Příští závody