Historický moment! Lacko se ujímá vedení evropského šampionátu

- 29. 5. 2016, Misano -
Lacko se ujímá vedení evropského šampionátu

Adam Lacko se poprvé ve své kariéře probojoval do čela průběžného pořadí truckového šampionátu. Posledním Čechem, který byl v tabulce na nejvyšší příčce, byl David Vršecký v roce 2009, kdy získal svůj druhý evropský titul. Jirka Forman v Itálii dopomohl týmu k dvěma výhrám v poháru konstruktérů.

Oproti předchozím dnům se v Misanu hned od rána zatáhlo. Měřený trénink proběhl ještě na suchu a chladnější podmínky způsobily zrychlení časů až o dvě sekundy na kolo. Oba piloti Buggyry se dostali do Superpole, kde dle sobotního receptu Adam Lacko vybojoval již třetí pole position letošní sezóny ze čtyř možných. Jirka Forman obsadil pátou řadu.

Před prvním nedělním závodem se na okruh snesl slibovaný déšť a zdramatizoval dvanáctikolovou jízdu. Start proběhl, tak jako na Red Bull Ringu, za pace carem a pod žlutými vlajkami. Adam Lacko si tak udržel první pozici před Jochenem Hahnem, ale německý jezdec se jej držel na odstup jedné vteřiny až do cíle. "Letos to bylo vlastně vůbec nejtěžší vítězství. Z počátku jsem měl hodně podhuštěné pneumatiky, ale postupně se to zlepšovalo. Jsem rád, že se to opět povedlo," hýřil nadšením Adam, který tak získal páté vítězství v řadě.

Snadné to neměl ani Jirka Forman, kterého na startu postihly technické problémy. Následný start ze špatné pozice vyřešili sportovní komisaři penalizací v podobě průjezdu boxovou uličkou. "Je škoda, že přišla penalizace. Jsou to všechno zkušenosti, ale jsem rád, že i na vodě bez předchozího tréninku jsem tu byl konkurenceschopný," řekl Jirka.

Do poslední víkendové jízdy si prvních osm tradičně prohodilo pořadí. Závod postihla silná průtrž mračen a opět se tak jelo na usychající trati. Adam se od začátku dral dopředu. "Úplně jsme nevychytali nastavení. Ze začátku, kdy se jelo ještě na vodě, byli ostatní rychlejší. My vsadili na sušší setup, který přišel na řadu ve chvíli, kdy byl závod více méně rozhodnutý," uvedl Adam.

Jirka Forman po dobrém startu bojoval o desátou pozici s Ellen Lohr. Nakonec ale projel cílem dvanáctý. "Zkoušel jsem se dostat do top ten, ale přehnal jsem snahu, zablokovali se mi kola a šel jsem mimo trať. Chybí mi zkušenosti a ty se sbírají pomalu. Určitě ale nejsem z dnešního dne zklamaný," řekl Jirka.

Adam Lacko se třemi výhrami dostal poprvé ve své kariéře do průběžného vedení šampionátu. "Jsem samozřejmě nadšený, že jsem v čele tabulky. Popravdě jsem to ale moc nevnímal. Pro mne je důležité, jak to bude vypadat na konci sezóny. Jdeme ale správným směrem," dodal zdrženlivě šťastný Adam. Týmu Buggyra Racing i nadále patří průběžně druhé místo s třicetibodovou ztrátou na vedoucí pozici.

Příští závody