Stíhací jízdou ze třináctého místa se Kolomý probojoval na šesté

- 15. 1 . 2015 Thermas de Río Hondo, Argentina -
FATBOY na trati jedenácté etapy rally Dakar 2015

V jedenácté etapě se Martinu Kolomému podařilo využít potenciálu Tatry 815 Buggyra a na rychlé argentinské cestě dokázal s bratry Kiliány akceptovat tempo nejrychlejších. V cíli z toho byl šestý čas a upevnění průběžně sedmé příčky. Dnes chce Kolomý letět ještě rychleji! Etapa ze Salty do Thermas de Río Hondo byla lemovaná diváky, a to jak na trati, tak na doprovodné cestě pro asistence. Fanoušci v Argentině prostě Dakar milují a závodníci jsou jejich hrdinové, kvůli kterým jsou ochotni čekat i hodiny na slunci u silnice, než projedou. Jako by se zastavil čas a v den etapy je Dakar v dané lokalitě státním svátkem.

Mimořádně rychlou etapu s minimálními časovými odstupy ovládli Holanďani Stacey s De Rooyem. Pro Martina to byl stíhací závod, ve kterém si spravil chuť a posunul se ze startovní třinácté pozice na šesté místo. Podařilo se mu předjet hned dva Kamazy a jeden Mazm, nohu takřka nedal z plynu. Časové rozdíly mezi závodníky byly však minimální a výsledek dnešní etapy tak neměl takřka žádný vliv na celkové pořadí. Dvě etapy před koncem se Martin drží na vynikajícím průběžném sedmém místě.

Boj o stupně vítězů je vzhledem k charakteru zbývajících dvou etap takřka rozhodnut, na rychlých rovinatých pistách se nedá očekávat, že by se ještě něco zásadního změnilo. Stejně tak i další místa mají závodníci více méně daná. Pozlobit může pouze délka zítřejší etapy, spolu s přejezdem totiž činí přes jeden tisíc kilometrů a je tak nejdelší z celého ročníku. Měřený úsek je obdobný tomu dnešnímu a tak se dá očekávat, že pokud někoho nepotkají technické problémy, budou rozdíly mezi závodníky opět minimální. Dakar je ale nevyzpytatelný a stát se pořád ještě může cokoliv.

KOLOMÝ MARTIN: "Paráda, jelo to a bylo to vidět. Startovalo se zase s auty dohromady, tak jsem se trochu obával, že nám budou prášit a budou nás brzdit. Nakonec jsme měli pěknou stíhačku a předjížděli jeden kamion za druhým. Bylo tam i pár brodů přes řeku, takže si to diváci užívali. Z dnešní etapy mám radost o to víc, že zítra budeme startovat víc vpředu. Za námi jsou hodně rychlí závodníci, tak nás to aspoň požene kupředu a doufám, že z toho uděláme dobrý výsledek. "

ROBIN DOLEJŠ: "Včera jsme makali na autě zase až do rána, abychom předešli problémům z předchozí etapy. Raději jsme vše překontrolovali hned několikrát a některé díly preventivně vyměnili, aby mohl Martin závodit a nemusel vystupovat z auta. To se podařilo a hned je z toho parádní výsledek. Malinko jsme ještě laborovali s nastavením podvozku, protože zítřejší charakter tratě je stejný s tou dnešní, tak aby mohl Martin letět ještě rychleji."

JAN KALIVODA: "Atmosféra tady v Argentině je neskutečná. Je opravdu obdivuhodné, jak místní obyvatelé žijí Dakarem. Fanoušci jsou nejen všude na trati, ale lemují takřka celý přejezd pro asistenci. Při příjezdu do bivaku vás pomalu nenechají projet, jde z toho až mráz po zádech."

Výsledky - 11. etapa (194 km): 1. Stacey (NLD) Iveco 2:08:11, 2. De Rooy (NLD) Iveco +1:10, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz +1:56, 6. Kolomý (CZE) Tatra +3:17, 7. Loprais (CZE) MAN 3:49, 17. Vrátný (CZE) Tatra +10:00,

Výsledky po 11. etapě: 1. Mardeev (RUS) Kamaz 38:24:13, 2. Nikolaev (RUS) Kamaz +11:11, 3. Karginov (RUS) Kamaz +47:44, 4. Loprais (CZE) MAN +1:21:53, 7. Kolomý (CZE) Tatra + 4:04:19, 14. Vrátný (CZE) Tatra +9:20:44

Další informace na www.buggyra.com

Příští závody