Další čínská mise

- 30. 9. 2015, Hradec Králové -
Michal Matějovský a Miroslav Forman pojedou o nadcházejícím víkendu závěrečný podnik čínského mistrovství v závodech tahačů v Pekingu

Michal Matějovský si čekání na závěrečný podnik FIA ETCC v Perguse na Sicílii zpestří nevšedním zážitkem. O tomto víkendu se v Číně zúčastní dalšího dílu tamního šampionátu tahačů - China Truck Racing Championship 2015! Spolu s ním budou v Číně české barvy hájit také Miroslav Forman, Martin Kolomý a Jaroslav Valtr. Michal se vydává do Říše středu z titulu své pozice testovacího a rezervního pilota roudnické Buggyry. Nahradí Adama Lacka, který ve stejných dnech bude bojovat ve Španělsku (okruh Jarama) o body v mistrovství Evropy v závodech tahačů. "Do kabiny závodního trucku se vracím po dvou letech. Rád pomůžu týmu a chápu to jako mimořádně zajímavou výzvu," svěřil se Michal.

Nečeká ho však rozhodně lehká práce. Pojede s vozem místní provenience, zřejmě s poněkud kuriózní "šestikolkou", která v předchozích kláních už řádně potrápila Adama Lacka. "No, nebude to jednoduché. Teď si ani nevzpomenu, kdy jsem naposledy řídil auto se třemi nápravami. Při nějaké delší cestě nebo dokonce na okruhu určitě ne. Ale nepřipouštím si, že bych to nezvládl. Navíc jsem se nedávno, na závodech v Zolderu, sešel s Adamem Lackem a ten mi předal řadu poznatků a zkušeností ze svého účinkování v předchozích závodech v Číně, tak si myslím, že by to mělo jít," prohlásil odhodlaně. Hlavu si Michal nedělá ani s aklimatizací: "Na místo dorazím v pátek ráno a za volant si sednu až v sobotu. Trochu se prospím a bude to dobré. Určitě nebudu zkoušet nějaké pilulky a podobné "zaručené" recepty."

Závody se konají na autodromu Goldenport Park Circuit, ležícím asi deset kilometrů severně od Pekingu. Jeho krátká, jen 2,4 kilometru měřící dráha hostila v minulosti mistrovství světa cestovních i GT vozů. Přesto zůstává velkou neznámou. "Nevím o tom, že by byla dostupná na nějakém simulátoru. Takže příprava spočívala hlavně ve studiu záznamů z tratě, pořízených onboard kamerami. Zbytek musím dohnat během tréninků," vysvětlil Matějovský. Miroslav Forman už určité zkušenosti z čínských okruhů má z předchozích závodů v Guangdongu a Šanghaji, kde dojel vždy na třetím místě a o třetí místo se dělí s Adamem Lackem i v celkové klasifikaci. Ale i pro něho bude okruh v Pekingu novinkou. "Zatím jsem po dvou závodech čínského šampionátu na třetím místě. S okruhem jsem se seznamoval jen teoreticky - podobně jako Michal, ale věřím, že se mi podaří navázat na předchozí dobré výsledky ze Šanghaje i Guangdongu a pódiové umístění si udržím," řekl Miroslav Forman před odletem do Pekingu.

Pokud českým jezdcům před odletem domů zbude alespoň chvilka času, chtěli by se na chvíli projít po čínském hlavním městě. Michal Matějovský však v té době bude už určitě myšlenkami v italské Perguse, kam odlétá hned po návratu z čínské mise, ve čtvrtek 8. 10. ráno, a ve dnech 10. a 11. října tam bude startovat v závěrečném podniku letošního evropského šampionátu cestovních vozů.

Příští závody